Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tema Zilei: Specificul unei generatii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88
bdl
In tara folosesc si eu o cartela pe care o incarc atunci cind am nevoie....In rest prefer abonamentul, pt ca iti dau tf gratis daca faci abonament pe doi ani, dupa doi ani iti dau credit 100$ ca sa iei alt telefon si sa reinnoiesti contractul, in abonament sint incluse 450 minute normale, convorbirile in aceiasi retea sint gratis si de la 9 seara pina dimineata la 6 si in week-end-uri la fel sint convorbiri gratis....Abonamentul costa 45$ la planul meu, dar stiu ca am minute destule si niciodata nu platesc in plus. Ca sa vorbesc in tara folosesc tot mobilul dar folosesc calling card si vorbesc in week-end-uri de obcei. Ultima cartela de 50$ am comandat-o pe 8 aprilie si am terminat-o azi dimineata....
Tf mobil e o necesitate, dar toate chestiile adiacente sint aiureli (camera foto, mp3 player, net surfing si altele de genu)....
Cla
Ce conteaza pe unde circula treburile Carmelita, vezi cānd ai muscat...
nefertiti-old
Haideti sa vedem daca reusim sa identificam, fiecare dintre noi, cateva lucruri care sa caracterizeze generatia din care facem parte. Stiu ca la Han suntem oameni din diverse generatii, dar cu atat mai bine. Deci, ce este specific generatiei din care sunteti parte: preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.
Blakut
QUOTE
preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.


Nu prea imi dau seama, ma preocupa libertatea de exprimare. Erotismul mi se pare destul de liber... cel putin in societatea actuala. Oricine vrea mai multa distractie. Desigur mai exista dorinta de succes (adica de a obtine bani, desi personal nu consider ca bani=succes intotdeauna, generatia mea asa crede).

In ceea ce priveste telefonul mobil, ma calca pe nervi accesoriile: vraeu o cutie cu agenda si sms, de pe care sa sun si sa se auda. Si sa nu se strice usor.
nefertiti-old
Eu am dat doar cateva exemple, ca sa ma fac inteleasa, voi puteti gasi cu totul altele.
Felina
QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 07:22 AM)
Haideti sa vedem daca reusim sa identificam, fiecare dintre noi, cateva lucruri care sa caracterizeze generatia din care facem parte. Stiu ca la Han suntem oameni din diverse generatii, dar cu atat mai bine. Deci, ce este specific generatiei din care sunteti parte: preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.

n-am stat sa analizez prea mult tendintele generatiei din care fac parte
cert e ca intotdeauna am fost mai altfel decat cei din jurul meu
probabil de asta am atat de putini prieteni
dintotdeauna am trait intr-o lume imaginara si nici acum nu mi-a trecut rofl.gif
nefertiti-old
Si care e tendinta ta?

Vad ca nu va place subiectu'... wacko.gif
Felina
QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 10:48 AM)
Si care e tendinta ta?

Vad ca nu va place subiectu'... wacko.gif

nu stiu care-i tendinta mea unsure.gif laugh.gif

cred ca-i prea complex subiectul, prea mult de cujetat pe canicula asta laugh.gif
Sushi
Io cred ca generatia mea (+/- 30) ne situam undeva intre lesinatatea generatiei anterioare si teribilismul celei mai proaspete decat a noastra.
Invatam incet dar sigur ce inseamna sa contezi desi inca mai purtam la glezne urmele lasate de sforile de care am fost manipulati. Mai tinem minte desenele animate alb-negru + alte nuante dar manuim si computerul acceptabil de decent.
Cei de dinaintea noastra au fost 100% comunisti. Cei de dupa noi sunt 100% capitalisti. Noi suntem undeva, pe la mijloc. Cumva e si asta o chestie faina smile.gif
nefertiti-old
Altfel spus, suntem faimoasa generatie de sacrificiu (cat am urat expresia asta)?
Serenity
Eu am impresia ca generatia mea se caracterizeaza prin lipsa de responsabilitate si maturitate. Nu stiu daca am dreptate, e doar o parere... tongue.gif

Si noi ne consideram generatia de sacrificiu, si cred ca multe generatii dupa noi se vor considera la fel...
Sushi
QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 02:11 PM)
Altfel spus, suntem faimoasa generatie de sacrificiu (cat am urat expresia asta)?

De ce "de sacrificiu"?? Avem marele avantaj de a fi trait doua realitati, de a fi invatat din greselile generatiei anterioare si de a fi inca in masura (fizic si mental) sa tinem pasul cu cea de dupa noi.
In sacrificiu nu vad nimic nobil si nu cred ca un om sanatos la cap se sacrifica voluntar. Eventual este fortat, de imprejurari sau de alte persoane...
Porcii se sacrifica de Craciun. Omul are mereu de ales tongue.gif
nefertiti-old
Pai asa am fost numiti, 'de sacrificiu', nu pt ca am ales noi sa ne sacrificam, ci pt ca am fost siliti de conjunctura sa avem un parcurs mai intortocheat, rupt intre vechi si nou.

Detalii, Sere, detalii. tongue.gif
Sushi
QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 02:41 PM)
Pai asa am fost numiti, 'de sacrificiu'

Sa nu-i lasam sa ne numeasca asa! Sa le dam peste gura, sa le rupem coastele, sa le indoim spinarea! rofl.gif
La urma urmei ce inseamna generatie de sacrificiu? Si cum ar fi trebui sa fim ca sa nu fim "de sacrificiu?" Mai blonzi, mai cu ochi albastri? Crize financiare, politice sau sociale vor fi mereu in lumea asta. O sa tot construim, ba comunism, ba capitalism, ba Uniune Europeana... si cand terminam de construit vedem noi ce mai inventam ca sa ne umplem timpul vietii...
Serenity
Pai..... nici mie nu mi-e foarte clar blink.gif tongue.gif Sunt lucruri constatate in timp, comparate cu povestile celor de-o varsta cu parintii nostri, nu foarte clar conturate pentru ca sincera sa fiu nu mi-am pus niciodata problema asta. Sau poate mi-oi fi pus-o, dar nu am insistat niciodata asupra ei indeajuns incat sa-mi fi putut forma o idee.

Am senzatia ca inainte existau mult mai multi tineri de varsta mea care, atunci cand erau intrebati ce planuri de viitor au, stiau ce sa raspunda. Generatia mea e una "impinsa de la spate", care, pana intr-un punct, face lucrurile pentru ca "asa vrea mami si tati". Nu prea mai exista ambitii, teluri pentru care sa tragi cu dintii... poate si pentru ca noi nu trebuie sa luptam atat de mult. Inainte daca iti doreai o carte, trebuia sa faci pe dracu'-n patru si sa te chinui ani intregi, poate, ca sa pui mana pe ea. Astazi daca nu o gasesti in baza de date a bibliotecilor, e foarte probabil sa stea cuminte pe raftul din librarie sau, in cel mai rau caz, o comanzi de pe internet (sau o citesti in format electronic). Tin minte cum se chinuia tata sa traduca cate o carte din franceza pentru a o putea citi. E drept ca nici acum nu o ducem bine, dar totul e mult mai la indemana... Si se stie ca greutatile te maturizeaza. Nu pot si nu vreau sa generalizez, dar eu, cel putin, nu am prea intalnit persoane din generatia mea care sa nu aiba ce pune pe masa. Altele sunt problemele existentiale acum. Ni s-a dat libertate (teoretic) dar pe langa faptul ca am inteles-o gresit, nici nu prea stim ce sa facem cu ea... Ma rog, ar fi prea multe de spus tongue.gif ... tata avea o expresie foarte dura, care pe mine ma enerva la culme: suntem o generatie indobitocita de mass-media (televizor in principal). Parerea mea e ca noi si generatiile viitoare, care am crescut de mici cu nasul in televizor (mai ales ca pana pe la 7 ani nu stiam ce-i ala caaaablu!), suntem mai afectati de manipulare decat generatiile peroadei comuniste.
alysoft2003
QUOTE (Serenity @ 24 Jul 2006, 08:25 PM)
suntem o generatie indobitocita de mass-media (televizor in principal

Eu ma simt indobitocit de internet, ca teveul nu l-am mai deschis de nu stiu cand tongue.gif
Serenity
Eh, internetu' nu indobitoceste ( rolleyes.gif tongue.gif ) ... doar da dependenta mai ceva ca somniferele ohyeah.gif

Si eu incerc sa ma dezintoxic de Tv da' nu cred ca merge.... am stat un an fara si ma simteam mai dobitoaca ca niciodata rofl.gif
nefertiti-old
Booon, deci Sere zice ca a ei generatiune e superficiala. Asa am inteles io.

Generatia mea... incerc si eu sa-mi dau seama ce ne caracteriza... cred ca am avut ceva mai mult entuziasm, am facut cu mai multa placere anumite lucruri. Poate si pentru ca am prins inceputul libertatii...
Cla
Eu ma simt ca apartinand unei generatii intre vechi si nou.
Am incercat sa fim altfel decat parintii nostri, dar fara sa condamnam sau sa facem misto de cum au fost ei.
Ei au fost crescuti cumva, si asa au pastrat-o, noi am zis ca nu mai avem chef de-asa ceva si copiii nostri sa creasca altcumva.
Pe scurt, am dat copiilor nostri ce noua ne-a lipsit.
E si normal pt ca vremurile s-au schimbat.
Ce am observat eu, e ca si parintii nostri s-au schimbat (mai tarziu, ca bunici) prin noi.
Au incercat (si le-a si reusit partial) sa stea de vorba cu copiii nostri altcumva de cum au fost ei invatati.

Pun paranteza ca asta s-a intamplat in cazul meu in Germania, dar din auzite, vazute si experienta, si in Romania a fost la fel.

Daca s-ar fi trezit parintii nostri mai dinainte, am fi dat peste generatia din '68, hippies, dar pt asta n-a fost Romania la ora aia pregatita. Nici n-ar fi avut avea cum.
Noi am crescut in vremea aia si ne-am facut idei, lumea s-a schimbat.
Si ce n-am aflat de la parintii nostri, am aflat prin experienta. Pe langa altele e vorba si de sexualitate, ca nu e o rusine, ca e normal etc.

Si noi, la care ne era rusine ca avem la teza de mate la scoala o erectie, am explicat copiilor nostri ca asa ceva e ft normal la o anumita vārsta...

Ca s-o aiba mai bine decāt noi smile.gif

Dar nu numai de sexualitate este vorba. Noi eram intimidati deja de la gradinita cu tot felul de porcarii.
Si daca ti se intampla asa ceva ca si copil, de asta nu scapi toata viata.
Le-am zis copiilor nostri ca "nu-ti fie frica, nici alalalt nu se c*ca altcumva ca tine" wink.gif
Michelle
Eu recent am avut intalnirea dupa 20 ani cu colegii de liceu si am ramas literalmente UIMITA ce generatie tare am fost!Ca sa fac asa doar o scurta trecere in revista...unul din colegi este actualmente director de programe la BBC sectia romana si dau si nume sa nu credeti ca fabulez Razvan Scortea il cheama,altul de care personal nu-mi amintesc sa-l fi cunoscut finantist la JP Morgan,un altul ministru Cristian David,un altul secretar de stat la Handicapati,2colege de clasa medici psihiatri in state...una la Harvard si alta prin Texas-Houston,alta ginecoloaga la New york,alta medic internist in Conecticut,multi foarte multi medici in Canada si State,altii in Romania,altii lucreaza in televiziune sau publicitate,un cercetator in chimie prin State ...in orice caz numai generatie de sacrificiu n-am fost ca noi se pare ca tot am ramas cu ceva in cap din scoala,de erau profii nostri superextaziati la intalnire ca ce genii au fabricat ei... smile.gif

edit.asa ca o concluzie,pot spune ca am fost si suntem o generatie de mari ambitii
nefertiti-old
Propune cineva ceva pt azi? Ca sa va antrenati pe zilele urmatoare, ca eu o sa dispar pana duminica. laugh.gif
Blakut
QUOTE
Eu recent am avut intalnirea dupa 20 ani cu colegii de liceu si am ramas literalmente UIMITA ce generatie tare am fost!Ca sa fac asa doar o scurta trecere in revista...unul din colegi este actualmente director de programe la BBC sectia romana si dau si nume sa nu credeti ca fabulez Razvan Scortea il cheama,altul de care personal nu-mi amintesc sa-l fi cunoscut finantist la JP Morgan,un altul ministru Cristian David,un altul secretar de stat la Handicapati,2colege de clasa medici psihiatri in state...una la Harvard si alta prin Texas-Houston,alta ginecoloaga la New york,alta medic internist in Conecticut,multi foarte multi medici in Canada si State,altii in Romania,altii lucreaza in televiziune sau publicitate,un cercetator in chimie prin State ...in orice caz numai generatie de sacrificiu n-am fost ca noi se pare ca tot am ramas cu ceva in cap din scoala,de erau profii nostri superextaziati la intalnire ca ce genii au fabricat ei...


'Tara' ar fi vrut sa va sacrifice. De aia ati reusit cu totii... in state. wink.gif
nefertiti-old
Vad ca e atmosfera de concedii, asa ca propun sa reluam discutiile cam prin octombrie.
Nefertiti
Mai facem o incercare sa dezgropam topicul asta? harhar.gif
YoyoMan
Da, ar fi interesant de povestit la tema zilei, sau poate ar fi mai nimerita o "tema a sapatamanii". Ce zici Nefe?

BTW: mwah1.gif
Nefertiti
E ok si tema saptamanii, doar sa fie doritori.

mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.