Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tema Zilei: Specificul unei generatii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88
Mara
Eu sper ca n-o sa fie cazul, dar nu se stie... Asa ca, daca tot ma inseala, macar sa aiba inteligenta sa o faca fara ca eu sa-mi dau seama. Prefer sa nu stiu.

Sa ascultam Natalie Cole - This will be an everlasting love wub.gif
Cla
Am patit-o hh.gif N-as mai vrea sa aflu... nonono.gif
nefertiti-old
Pai de ce? Nu e mai bine sa stii? Adica, ma gandesc la ceva de genul sa imi spuna ca a gasit pe altcineva care i se pare mai bun, mai nu stiu cum, decat sa ma ia de fraiera si sa aflu intamplator sau de la altii. Parerea mea.


Phil Collins: Dance Into The Light. smile.gif
Cla
Da' de unde. Si nu spun nici eu ce fac, de-al devil.gif spoton.gif
nefertiti-old
Bine, si daca afli cum spuneam, intamplator, nu te simti ca draq? unsure.gif
Cla
Pai m-am simtit ca draq si de-aia am zis ca n-as mai vrea sa stiu... practic nu m-ar interesa... dar bine, asta zic acum, cand si dac-o fi cazul, cred ca as suferi din nou... si nu mai vreau... si totusi, monogamia e o poveste sad.gif
milimetru
QUOTE (nefertiti @ 12 Oct 2004, 12:41 PM)
sa imi spuna ca a gasit pe altcineva care i se pare mai bun, mai nu stiu cum

Mă īnfiltrez şi eu hodoronc īn discuţie cu un ştift: da, dar există cazul cīnd a găsit pe altcineva cu care se simte bine doar īn pat, de exemplu, dar doreşte s-o păstreze şi pe "prima jumătate" pentru că spală şi găteşte bine, de exemplu... plus că ar fi prea mare deranjul divorţului cīnd e mai comod aşa...

Apare, care va să zică, dorinţa adulterinului de a păstra statu-quo-ul şi secretul...
abis
QUOTE (nefertiti @ 12 Oct 2004, 12:41 PM)
Nu e mai bine sa stii? Adica, ma gandesc la ceva de genul sa imi spuna ca a gasit pe altcineva care i se pare mai bun, mai nu stiu cum, decat sa ma ia de fraiera si sa aflu intamplator sau de la altii. Parerea mea.

Asta-i si parerea mea. Numai ca asta se intampla in cazul ideal, daca poate exista vreun "ideal" in inselat. Si apoi, daca iti spune se mai cheama ca te inseala? Inselatorie = minciuna. Iar daca iti spune adevarul, cum mai poti zice ca esti inselata?
Si daca iti spune, asta inseamna ca vrea si sa se desparta de tine, deci marturisirea unei aventuri este de obicei "preludiu" pentru divort...
nefertiti-old
Mda, adevarul e ca exista foarte multe situatii precum cea expusa de milimetru. Dar, daca e posibil, spuneam eu, as prefera sa imi spuna, pentru ca in mod sigur as trece mai usor peste moment, decat daca as afla pe neasteptate. Iar daca tot aflu ca el deja a preferat pe altcineva, pentru ca vorbim de inselat, parca scade si interesul meu fata de el. Adica, in mod sigur nu mai am acelasi respect pentru un om care, zic eu, din acel moment, nu mai merita. Ma rog, nu stiu cat de clara am fost. biggrin.gif

Abis, o relatie in care celalalt calca stramb oricum va ajunge la separare, e doar o chestiune de timp. Asa ca e mai bine sa stii mai devreme, decat sa pierzi vremea, investind sentimente in cineva care nu merita.
mutulica
n-am chef sa stiu... nici nu incerc sa aflu, daca, chiar conteaza, incerc sa nu ma intere
daca se intimpla... voi afla. cu cit incerci mai putin sa afli cu atit se vor stradui altii sa iti spuna...
Achernar
Ipotetic vorbind, cea mai interesanta situatie ar fi ca eu sa stiu ce face ea insa ea sa nu stie ce fac eu.
Cla
QUOTE (abis)
marturisirea unei aventuri este de obicei "preludiu" pentru divort...

Nu neaparat, dar relatia nu va mai fi ca inainte, s-a dus de rapa increderea, respectul etc.
QUOTE (nefertiti)
Dar, daca e posibil, spuneam eu, as prefera sa imi spuna, pentru ca in mod sigur as trece mai usor peste moment, decat daca as afla pe neasteptate.

Crezi? Daca-ti spune - afli. Daca nu-ti spune, s-ar putea sa nu afli niciodata si atunci nu te chinui... wink.gif
Pe neasteptate? shit happens...
nefertiti-old
QUOTE (Clarence @ 12 Oct 2004, 02:18 PM)
[ Daca nu-ti spune, s-ar putea sa nu afli niciodata si atunci nu te chinui... wink.gif

S-ar putea, dar la fel de bine se poate sa aflu, deeeci...


Chris Rea, The Road To Hell.
Cla
Atunci roaga-te sa fie cu un barbat rofl.gif

Judas Priest - Some Heads Are Gonna Roll evil.gif
nefertiti-old
rofl.gif thumb_yello.gif Mda, asta va fi probabil un alt subiect de discutie. laugh.gif
milimetru
Eu prefer să le ştiu pe toate! tongue.gif

Facem panarama de rigoare, spargem ce avem de spart şi după ce ne răcorim mai vedem ce şi cum. Nu e neapărat ca relaţia să se ducă de rīpă. Dacă e ancorată cīt de cīt īn suflete poate că nu alunecă īn prăpastie. Da, nu va mai fi cum a fost. Va fi altceva şi, cine ştie, poate va fi bine...

Dacă nu-mi spune şi aflu după un timp se prăbuşeşte cerul pe mine. Asta n-ar fi recomandabil. Mai convenabil ar fi īn caz de trădare, trădare-trădare, da' s-o ştim şi noi!...

Īn cazuri de astea oricum dai de devil.gif ... Mai bine să-i vezi ochii... Părerea mea... cry.gif

ps: Doamne-fereşte, ptiu, ptiu! wub.gif
Antont
QUOTE (nefertiti @ 12 Oct 2004, 02:37 PM)
rofl.gif thumb_yello.gif Mda, asta va fi probabil un alt subiect de discutie. laugh.gif

Daca e vorba de fete+fete sa puneti si poze evil.gif spoton.gif
Mara
Asta-i un post de radio serios! S'apoi, cum sa puna pozele cu pricina?! blink.gif harhar.gif
milimetru
QUOTE (Achernar @ 12 Oct 2004, 01:17 PM)
cea mai interesanta situatie ar fi ca eu sa stiu ce face ea insa ea sa nu stie ce fac eu.

Da, dar şi mai interesant ar fi ca şi ea să aplice aceeaşi stratagemă! wink.gif
nefertiti-old
QUOTE (milimetru @ 12 Oct 2004, 02:43 PM)

Dacă nu-mi spune şi aflu după un timp se prăbuşeşte cerul pe mine.

Subscriu. smile.gif

Andrea Bocelli si Sarah Brightman, Time To Say Godbye. smile.gif
bursuca
daca imi spune, eu pot sa inteleg ca-i pare rau si ca nu ma poate minti si ca nu se va mai intampla si ca totusi, pot avea incredere in el. o sa urmeze circul de rigoare si dup-aia situatia s-ar putea sa se rezolve cu timpul (cum zicea si milimetru).

daca nu-mi spune si aflu din intamplare, nu cred ca ar mai fi cale de-ntoarcere. nu cred ca as mai putea avea incredere in el. si decat sa ne tot certam si sa stau tot cu frica in san, mai bine lipsa

asta teoretic, pana acum n-am patit (sau nu stiu eu sa fi patit wink.gif
nefertiti-old
Cel putin pana acum, se pare ca cei mai multi inclina spre 'a sti' si spre discutii lamuritoare. wink.gif
abis
QUOTE (nefertiti @ 12 Oct 2004, 01:52 PM)
QUOTE (milimetru @ 12 Oct 2004, 02:43 PM)

Dacă nu-mi spune şi aflu după un timp se prăbuşeşte cerul pe mine.

Subscriu.

Se prabuseste si daca iti spune...
Oricum, una e sa-ti spuna: "Am avut o aventura si imi pare rau, nu se va mai repeta, doar pe tine te iubesc si abia acum imi dau seama bla-bla", ori sa-ti spuna "Daca-ti place ca ma... vad si cu aia, bine, daca nu, asta e!"...
nefertiti-old
Pai eu ce spun? Mai bine sa imi spuna, stii ma... vad laugh.gif cu una, ar fi bine ca noi sa punem punct, decat sa ii surpsind eu intr-un fel sau altul sau sa imi spuna cineva cand deja povestea are vechime. Normal ca in oricare dintre situatii doare, dar...asta e.

Nicu Alifantis, Numai noaptea.
Cla
QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 01:08 PM)
o sa urmeze circul de rigoare

De-aia am divortat dance.gif
milimetru
QUOTE (nefertiti @ 12 Oct 2004, 02:13 PM)
se pare ca cei mai multi inclina spre 'a sti' si spre discutii lamuritoare. wink.gif

Păi nu-i chiar aşa, că am făcut eu arTimetica:

vor să ştie şi să "discute": 4 (abis, nefertiti, bursuca şi eu)
nu vor să ştie şi să...: 4 (flower, mara, clarence şi mutulică)

nu l-am pus la socoteală pe achernar pt că eu, cel puţin, n-am īnţeles dacă vrea sau nu să ştie...

aşa că "meciul" va fi decis de următorul care-şi dă cu părerea (sau de achernar, dacă pune punctul pe y tongue.gif)
carrad
mai devreme sau mai tarziu tot afli! au grija altii sa te tina la curent cu viata sexuala a partenerului tau!
dar nu cred ca sunt prea multi cei care au curajul sau inconstienta de a recunoaste, asa, din senin. si cum ar fi sa-ti spuna duminica, la masa de pranz: draga, te-am inselat! ciudat, nu?
nefertiti-old
Da, meciul s-a relansat. laugh.gif

milimetru, eu cu matematica nu ne putem suferi de cand ne stim. rofl.gif
Jazz
Eu vreau sa stiu! Discutam "de ce" s-a intamplat si ne spunem "la revedere". Eu una nu pot ierta... tongue.gif

Cla
QUOTE (carrad @ 12 Oct 2004, 01:44 PM)
cum ar fi sa-ti spuna duminica, la masa de pranz: draga, te-am inselat!

Draga, te-am inselat! Sa-ti stea-n gat rofl.gif
bursuca
nici eu nu cred ca sunt multi care sa aiba curajul sa marturiseasca o chestie de-asta mai ales ca exista totusi posibilitatea ca celalalt sa nu afle....

si pentru ca tot ti-a venit ideea cu masa de pranz de duminica, ar putea sa spuna de fapt ''stii draga, eu azi nu mananc pentru ca nu merit. te-am inselat intr-un moment de inconstienta, m-a luat valul, de fapt ea e de vina ca m-a tot imbrobodit, sunt si eu om, nu? si acu' sa fim sinceri, in ultimul timp nici tu nu te-ai prea 'ocupat' de mine. de nu stiu cata vreme ba esti obosita, ba te doare capul, ba vrei sa te uiti la film, ba vrei sa iesim, ba inviti pe cineva la noi, parca o faci intentionat, zau! de fapt, daca ma gandesc mai bine trebuia sa te astepti la asta, ca doar tu m-ai impins la asta (indirect, evident!) blink.gif ''
carrad
QUOTE (Clarence @ 12 Oct 2004, 02:52 PM)
Draga, te-am inselat! Sa-ti stea-n gat rofl.gif




Pai, si recunosti asa, de fata cu toata lumea? Puteai si tu s-astepti pana duminica la pranz, sa-mi spui numai mie!
rofl.gif
milimetru
rofl.gif aah, nu aşa brusc clarence, un pic de stil nu strică, nu? Uite cam aşa:

"- Ei, ai mīncat bine dragă?
- Haoleo, să trăieşti că trebuieşti!
- Aha! Da' de odihnit te-ai odihnit week end-ul ăsta vreun pic?
- Merci fain, o nebunie iubito, noroc că m-ai lăsat tu nebunateco!
- Dinamo a cīştigat ieri la Piteşti?
- I-am mīncat cu tot cu fulgi, sīntem cei mai buni iubito!
- Totul e OK, scumpule?
- Maaamăă, ce norocos sīnt viaţă!!
- Ah, atunci hai să-ţi spun o chestie, că demult vreau s-o zic, dar n-am avut ocazia..." rofl.gif
Cla
biggrin.gif PERFECT!! Migrena-i de vina rofl.gif nu crezi ca-i cam ieftina "scuza"? yeahrite.gif
QUOTE (bursuca)
de fapt ea e de vina ca m-a tot imbrobodit

BLAAAAAA ohno.gif

carrad, milimetru: thumb_yello.gif cool rofl.gif Profis, ce naiba... rofl.gif
bursuca
ieftina, dar era numai un exemplu. fiecare sa-şi gasesca scuze in funcţie de partener(a)
nefertiti-old
laugh.gif Sadicilor. rofl.gif
Cla
QUOTE (bursuca)
fiecare sa-?i gasesca scuze in func?ie de partener(a)

Adica la blonde merge, sau cum...? huh.gif


rofl.gif
nefertiti-old
Aloooo, eu sunt blonda. rofl.gif rofl.gif Vopsita, ce-i drept. laugh.gif
Cla
Blonda vopsita = understatement wink.gif
bursuca
in functie de cat e de intelegator (intelegatoare) si de cat de tare vrea sa ierte si sa inghita orice gogosi. nu ma reream la prostie. oricum asa ceva nu are scuza. poate fi eventual iertat, nu uiat (ieftin, stiu)
Achernar
QUOTE (milimetru @ 12 Oct 2004, 02:44 PM)


aşa că "meciul" va fi decis de următorul care-şi dă cu părerea (sau de achernar, dacă pune punctul pe y tongue.gif)

Pare-se ca meciul a fost deja decis, insa daca-i vorba de a pune punctul pe y trebuie neaparat sa ma manifest jamie.gif

Normal ca as vrea sa stiu, dar motivul principal e strict cognitiv. Adica, vreau sa stiu in ce naiba e mai tare ala decat mine : in portofel, in creier, in muschi, in papagal ? Nu c-as vrea (doamne fereasca) sa corectez ceva devil.gif , c-am auzit o data de la cineva un mare adevar : (citat din clasici) "oricat ai fii de tare tot se gaseste unul care sa fie si mai tare".

p.s. Ramane de vazut ce-i de preferat : o 'jumatate' usa de biserica si acra ca o muratura sau o 'jumatate' posibil calcatoare pe bec dar impreuna cu care aproape fiecare zi e o sarbatoare.
abis
QUOTE (Achernar @ 12 Oct 2004, 03:47 PM)
Adica, vreau sa stiu in ce naiba e mai tare ala decat mine : in portofel, in creier, in muschi, in papagal ?

Sau in... altceva...
nefertiti-old
Calcatoare pe bec???? rofl.gif rofl.gif

Directia 5, Octombrie.
mutulica
QUOTE (Achernar @ 12 Oct 2004, 04:47 PM)
Adica, vreau sa stiu in ce naiba e mai tare ala decat mine : in portofel, in creier, in muschi, in papagal ?

nu asta conteaza!
e o problema de impact psihologic si de ceea ce iti doresti tu:
sa maninci un tort cu prietenii sau un kk de unul singur
Achernar
Din cate stiu femeile nu se joaca decat cu aia care le ofera o anumita satisfactie, si nu ma refer numai la aspectul sexual. Marea majoritate a masculilor intrepreteaza asta ca fiind lipsa de respect, mai ales in conditiile in care ei insisi nu se considerea in nici un caz inferiori concurentei. Iar impactul ala psihologic e cu atat mai mare cu cat lipsa de respect pare mai evidenta. Chestia e ca eu nu mi-am cumparat femeia in talcioc, deci nu e proprietatea mea. Daca ea considera ca obtine satisfactii mai mari cu altul, e libera sa le obtina, cu conditia sa n-o faca in mod ostentativ. Nu consider ca mi-ar fi cumva afectat statutul masculin dac-o face curat si fara sa se dea mare cu chestia asta. Ma deranjeaza mult mai mult crizele de isteria, lipsa de comunicare, conflictele puerile. In cazuri de genul asta as rupe relatia in secunda doi.

Chestia cu tortul si ... Hehe, treaba e mult mai simpla : daca pot degusta o delicatesa (indiferent care-ar fi aia) de unul singur, nu vad de ce m-ar mai preocupa ideea de a o face in colectiv. Cat timp membrii colectivului imi influenteaza viata dar respecta anumite limite de bun simt, e treaba lor ce fac. Si ce mananca.
nefertiti-old
Hmmm, o sa prelungim oarecum discutia de ieri, cu o alta idee. Credeti ca omul chiar este o fiinta caracterizata de monogamie sau e o chestiune fortata si mai mult impusa prin niste reguli de morala, sa zicem. Si cand spun asta ma gandesc la faptul ca multe persoane chiar nu rezista sa traiasca prea mult timp doar cu un/o altul/alta, ci mereu simt nevoia de schimbare. Ca sa nu mai spun de vesnica tentatie de a te uita cu jind dupa alta/altul, chiar daca deja ai o 'pereche'.

Bolero/Ravel. tongue.gif
Achernar
Depinde. Unii nu sunt multumiti cu ce au si vor mai mult, altii zic mersi pentru ce au dar in anumite conditii n-ar refuza un supliment, iar aia care n-au vor sa aiba. Per total suma dorintelor e mai mare decat suma persoanelor disponibile, deci monogamia pare sa fie mai degraba exceptia de la regula.


abis
Nefertiti,
La intrebarea asta chiar ca-i greu de raspuns... Daca celelalte maimute mari de pe planeta (cimpanzeii, gorilele, urangutanii) nu dezvolta relatii monogame, probabil ca nici omul primitiv nu o facea. Deci, monogamia pare din acest punct de vedere o creatie artificiala.
Achernar
QUOTE (abis @ 13 Oct 2004, 12:07 PM)
Nefertiti,
La intrebarea asta chiar ca-i greu de raspuns... Daca celelalte maimute mari de pe planeta (cimpanzeii, gorilele, urangutanii) nu dezvolta relatii monogame, probabil ca nici omul primitiv nu o facea. Deci, monogamia pare din acest punct de vedere o creatie artificiala.

rofl.gif rofl.gif

Pot sa confirm teoria. Ieri am audiat vreun sfert de ora povestile unui urangutan d-asta intr-o statie de autobuz. Din ce-am inteles omul era mai tare decat Casanova, Don Juan si Rasputin la un loc.
Antont
Si io zic la fel, e ceva creat artificial....si pe linga asta e si naspa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.